Informácie o nás

Naša organizácia vznikla v roku 1984 ako Zväzarm ZO Kynologická. Predsedom a jedným zo zakladajúcich členov bol Jozef Kollár.  Po 4 rokoch ho vystriedal Boris Podskalický, ktorý po pol roku sa predsedníctva vzdal a na jeho miesto bol zvolený RNDr. Jozef Paluška. Tento je predsedom klubu od r. 1989 až dodnes.  

Naša organizácia združuje členov, pre ktorých je pes viacej ako štvornohá otrava zanechávajúca svoje "oznámenia", či "odkazy" na chodníkoch alebo v tráve. Sme psíčkari zoskupení do slušného kolektívu, ktorých spája láska či bližší vzťah ku psom. S hrdosťou môžem povedať, že spolok vydržal fungovať a stále funguje(!) dvadsaťpäť rokov. Prihováram sa Vám, aj ako súčasný predseda a zároveň už jediný zakladajúci, po celý čas aktívny člen. Za toto obdobie sa muselo riešiť mnoho problémov a prežili sme pekné aj horšie časy, ba až kritické okamžiky našej existencie. Momentálne máme takmer 50 platných členov, z čoho je okolo 15 aktívnych. Pamätám na ťažké obdobie, kedy som sa zúčastňoval výcviku len sám a ľudia sa na mňa pozerali s nechápavým pohľadom. Mam v pamäti časy, kedy bolo aktívnych členov aj štyridsať. Bohužiaľ, nie každý začínajúci psíčkar úplne vie čo obnáša chovať psa a hlavne mu dať pravidelnú potrebnú starostlivosť. Bývalo vždy a je aj teraz medzi nami veľa mladých ľudí, ktorých životné cesty povedú smerom, ktorý je nezlúčiteľný s chovom psa, ale ich srdce si mnohokrát medzi nás cestu nájde aj po dlhom čase...Vždy ich radi vidíme a spolu sa tešíme z ich úspechov. Za to dlhé obdobie sme mali členov, po ktorých zostala už len pietna pamiatka, ale vedzte, že ich duch je stále s nami. 

  Naša hlavná činnosť pozostáva z výcviku psov. Výcvik nie je len sadni, ľahni a aport, ale aj vzájomná znášanlivosť psíkov, či ich socializácia s ľuďmi. Snažíme sa viesť výcvik tak, aby pes bol zvládnuteľný v každej situácii (nie vždy sa to darí :( ). 

  Cvičíme našich štvornohých priateľov tak, aby vedeli nás, poprípade naše majetky spoľahlivo ochrániť. Chceme mať zo psov spoločníkov, ktorí nie sú okoliu na obtiaž a ktorí dokážu svojim výkonom zaujať aj nezainteresovaného diváka. To, že sa nám to darí, dajú určite za pravdu rodičia či deti, zúčastnení sa MDD 1.6.2008 na štadióne v ZM, poprípade pravidelní návštevníci dostihov v Topoľčiankach. Aj keď sme zameraní hlavne na amatérsku formu výcviku, môžeme sa mnohí pochváliť aj profesionálnymi úspechmi, ako na poli chovateľstva, tak aj v športovej kynológii alebo úspechmi v poľovnom výcviku psov.

  Stretávame sa pravidelne každú nedeľu od 9. 30 hod na našom areáli na okraji parku Mládeže. O 10.00 začíname organizovaný výcvik. Priestor nám ústretovo prenajalo mesto, za čo sme mu stále vďační. Členstvo v klube nie je viazané na vlastníctvo psa, ale len na chuť pracovať a sympatie k týmto zvieratám. Žijeme výlučne len z príspevkov vyzbieraných od vlastných členov. (Boli síce časy, keď sme sem tam dostali aj niečo sponzorsky - no páni podnikatelia sa menia...)

  Cez leto zvykneme spraviť pekné akcie kde sa vari guláš, podáva malinovka alebo pivko. Akcia je skĺbená s brigádnickými prácami na našom areáli, streľbou zo vzduchovky či futbalom, či inými spoločenskými akciami...

  Takže, kto chce v nedeľu zabudnúť na týždenný zhon, odreagovať sa aj so svojimi deťmi, či partnerom, je u nás vítaný. Kto by chcel psíka a nevie kde a ako, akú rasu kúpiť, poprípade zháňa rady o chove a výcviku - práve dostal typ kde a kedy mu ochotne poradia.

  Chcem na záver všetkých upozorniť, že ako organizácia vieme vyvodiť dôsledky, či zjednať nápravu u neadekvátne sa správajúcich členov na verejnosti. Vieme byť nápomocní pri riešení problémov ohľadne psov, ale v žiadnom prípade nenesieme zodpovednosť za všetkých pobehujúcich psov, či ich nevychovaných majiteľov v ZM!!!

 

RNDr. Jozef Paluška, predseda ZO.